25 lat silników Vortex

Silniki Vortex Rok

06 kwietnia 2020 - 25 lat silników Vortex

Od zdobycia tytułu mistrzowskiego w zaledwie rok po debiucie do pucharu Rok Cup obecnego w krajach na całym globie – należąca to grupy OTK włoska firma produkująca silniki do kartingu wyczynowego ma co świętować. Pierwsze 25 lat istnienia to ponad 100 tytułów mistrzowskich w tym 20 zdobytych podczas Mistrzostw Świata i 25 podczas Mistrzostw Europy! To także tysiące kierowców ścigających się w kategoriach Rok oraz fani sportu kartingowego na całym świecie.

A wszystko zaczęło się 25 lat temu…

Debiut na torze w 1995 roku zanotowały modele VA95, dedykowane kategoriom ICA-J oraz Formula A oraz VR95, który przeznaczony był do kategorii Formula Super A. Rok później pojawiły się pierwsze zwycięstwa. Johnny Mislijevic w FSA a Jean Christophe Ravier w Formule A.

W 2003 roku powołany został puchar Rok Cup, który swój debiut (tego samego roku) miał również w Polsce. Rokkersi z całego świata ścigają się na torach swojego kraju, był zwieńczyć sezon Finałem Światowym rozgrywanym we Włoszech. Obecnie Rok Superfinal to jedna z najliczniejszych imprez kartingowych na świecie.

Silniki Vortex oprócz zawodów serii Rok Cup Poland są wykorzystywane także podczas Kartingowych Mistrzostw Polski w ramach Junior i Senior Akademii.

Sukces producenta nie byłby możliwy gdyby nie kierowcy. Przez wszystkie te lata było wielu wspaniałych. Marco Ardigo, Davide Fore, Lando Norris, czy Logan Sargeant i Enaam Ahmed. Swoją cegiełkę dołożył także Polak – Karol Basz, który w 2015 roku zdobył tytuł Mistrza Świata.

Dzisiejsze silniki Vortex nieco różnią się od tych produkowanych 25 lat temu jednak idea pozostała ta sama. Dostarczać zawodnikom maksymalnych osiągów przy zachowaniu najlepszej jakości i trwałości elementów oraz co najważniejsze – niezapomnianych wrażeń i emocji.

vortex engines